Филмска програма април 2017

  • image description4/4/2017 11:36:26 AM
3 април (понеделник) 17:00 ч.
БИЗНИС НА ИСТОЧЕН НАЧИН
(Afacerea Est)
Игран филм, Романија, Литванија, Молдавија
2016 г., 87 мин., колор, ХД
Режија: Игор Цобиелански (Igor Cobileanski)
Сценарио: Игор Цобиелански (Igor Cobileanski)
Улоги: Јон Сапдару, Константин Пускасу, Даниел Бусуиок (Ion Sapdaru, Constantin Puscasu, Daniel Busuioc)

3 април (понеделник) 20:00 ч.
НЕБО ОД ВАНИЛА
(Vanilla Sky)
Игран филм, САД
2001 г., 137 мин., колор, 35 мм
Режија: Камерон Кроу (Cameron Crowe)
Сценарио: Алехандро Аменабар, Матео Гил, Камерон Кроу (Alejandro Amenábar, Mateo Gil, Cameron Crowe)
Улоги: Том Круз, Пенелопе Круз, Камерон Дијаз (Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz)

4 април (вторник) 17:00 ч.
ВДОВИЦАТА ВО ЦРНО
(The Widow in Black)
Игран филм, Иран
2016 г., 80 мин., колор, ХД
Режија: Францин Камалиниа (Farzin Kamalinia)
Сценарио: Францин Камалиниа (Farzin Kamalinia)
Улоги: Камал Качоијан, Мир Валиолах Мадани, Шахрзад Акбар Кханзадех (Kamal Kachooian, Mir Valiollah Madani, Shahrzad Akbar Khanzadeh)

4 април (вторник) 20:00 ч.
СЕЛЕКЦИЈА НА КРАТКОМЕТРАЖНИ ФИЛМОВИ
(Official Selection of Short Films)
Краткометражни филмови
2015 г. - 2016 г., 122 мин., колор, ХД
Селектор: Ана Опачиќ (Ana Opacic)

5 април (среда) 17:00 ч.
СЀ ЗА ЛУЃЕТО
(KVELAFERI ADAMIANEBSE / All About People)
Игран филм, Грузија
2019 г., 72 мин., колор, ХД
Режија: Гиорги Абашишвили (Giorgi Abashishvili)
Сценарио: Гиорги Абашишвили, Берхоз Карамизаде, Мириам Стен (Giorgi Abashishvili, Behrooz Karamizade, Miriam Steen)

5 април (среда) 20:00 ч.
РЕВИЈА НА КРАТКИ ФИЛМОВИ СО ПРОФ. Д-Р СТЕФАН СИДОВСКИ
Игран филм, Македонија
2006 г.-2016 г., 41 мин., колор, ХД
Режија: Стефан Сидовски

6 април (четврток) 17:00 ч.
БЕС
(Wscieklos / Rage)
Игран филм, Полска
2016 г., 82 мин., колор, ХД
Режија: (Michał Węgrzyn)
Сценарио: Марчин Ројкевич, Михаил Вергзин (Marcin Roykiewicz, Michał Węgrzyn)
Улоги: Јакуб Свидерски, Маргарет Зајачковска, Паулина Хапко, Наталиа Климас (Jakub Swiderski, Margaret Zajączkowska , Paulina Chapko, Natalia Klimas)

6 април (четврток) 20:00 ч.
БРАНОТ
(The Wave)
Игран филм, Германија
2008 г., 107 мин., колор, ХД
Режија: Денис Гансел (Dennis Gansel)
Сценарио: Рон Џоунс, Џони Докинс, Рон Брнбач, Денис Гансел, Питер Торварт (Ron Jones, Johnny Dawkins, Ron Birnbach, Dennis Gansel, Peter Thorwarth)
Улоги: Јурген Вогел, Фредерик Лау, Макс Риемелт (Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt)


7 април (петок) 16:00 ч.
ЗЛАТНО ТРКАЛО
(Фестивал на ромски филмови)

7 април (петок) 19:00 ч.
ПРАШИНА
(Dust)
Игран филм, Велика Британија, Германија, Италија, Македонија
2001 г., 127 мин., колор, 35 мм
Режија: Милчо Манчевски (Milcho Manchevski)
Сценарио: Милчо Манчевски (Milcho Manchevski)
Улоги: Џозеф Фајнс, Дејвид Венам, Адриан Лестер (Joseph Fiennes, David Wenham, Adrian Lester)

8 април (сабота) 16:00 ч.
ЗЛАТНО ТРКАЛО
(Фестивал на ромски филмови)

8 април (сабота) 20:00 ч.
ФИЛМ НА 35 мм

ХУМАНИТАРНА ПРОЕКЦИЈА

ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ: ЕПИЗОДА 1 - ФАНТОМСКА ЗАКАНА
(STAR WARS: EPISODE I – THE PHANTOM MENACE)
Игран филм, САД
1999 г.,133 мин., колор, 35 мм
Режија: Џорџ Лукас (George Lucas)
Сценарио: Џорџ Лукас (George Lucas)
Улоги: Лиам Нисон, Јуан Мекгрегор, Натали Портман (Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman)

10 април (понеделник) 16:00 ч.
ЗЛАТНО ТРКАЛО
(Фестивал на ромски филмови)

10 април (понеделник) 20:00 ч.
ФИЛМ НА 35 мм

ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ: ЕПИЗОДА 1 - ФАНТОМСКА ЗАКАНА
(STAR WARS: EPISODE I – THE PHANTOM MENACE)
Игран филм, САД
1999 г.,133 мин., колор, 35 мм
Режија: Џорџ Лукас (George Lucas)
Сценарио: Џорџ Лукас (George Lucas)
Улоги: Лиам Нисон, Јуан Мекгрегор, Натали Портман (Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman)

11 април (вторник) 20:00 ч.
СВЕЧЕНО ЗАТВОРАЊЕ НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ЗЛАТНО ТРКАЛО“

12 април (среда) 20:00 ч.
ФРАНЦУСКИ КИНОКЛУБ
БЕСПРЕКОРЕН
(Irréprochable)
Игран филм, Франција
2016 г.,103 мин., колор, ХД
Режија: Себастијан Маринер (Sébastien Marnier)
Сценарио: Самуел Ду, Себастијан Маринер (Samuel Doux, Sébastien Marnier)
Улоги: Марина Фоа, Жереми Елкаим, Џозефин Џапи (Marina Foïs, Jérémie Elkaïm, Joséphine Japy)


БУФ - ФЕСТИВАЛ ЗА ГЕРМАНСКИ ДЕТСКИ ФИЛМОВИ
19-26 април

19 април (среда) 13:00 ч.
ОФЛАЈН – ЖИВОТОТ НЕ Е БОНУС НИВО
(Offline - Das Leben ist kein Bonuslevel)
Игран филм, Германија
2016 г., 90 мин., колор, ХД
Режија: Флориан Шнел (Florian Schnell)
Сценарио: Јан Конауер, Флориан Шнел (Jan Cronauer, Florian Schnell)
Улоги: Угур Екероглу, Мала Емде, Мориц Јан (Ugur Ekeroglu, Mala Emde, Moritz Jahn)

20 април (четврток) 13:00 ч.
РАФИ
(Rettet Raffi!)
Игран филм, Германија
2015 г., 97 мин., колор, ХД
Режија:Аренд Агте (Arend Agthe)
Сценарио: Аренд Агде, Бетина Каупфер (Arend Agthe, Bettina Kupfer)
Улоги:Николаус вон дер Реке, Софи Линденберг, Хенриерте Хајнце (Nicolaus von der Recke, Sophie Lindenberg, Henriette Heinze)

20 април (четврток) 19:00 ч.
САМИ ПРОТИВ ВРЕМЕТО
(Allein gegen die Zeit)
Игран филм, Германија
2016 г., 88 мин., колор, ДСП
Режија: Кристијан Теде (Christian Theede)
Сценарио: Михаил Демут, Цејлан Јилдирим (Michael Demuth, Ceylan Yildirim)
Улоги: Јанина Фауц, Стефани Амрел, Тими Тринкс (Janina Fautz, Stephanie Amarell, Timmi Trinks)

21 април (петок) 13:00 ч.
РИКИ
(Ricky - normal war gestern)
Игран филм, Германија
2014 г., 88 мин., колор, ХД
Режија: Каи С. Пиек (Kai S. Pieck)
Сценарио: Ханс Клуг (Hannes Klug)
Улоги: Рафаел Каул, Јордан Елиот Двајер, Мерле Јашучка (Rafael Kaul, Jordan Elliot Dwyer, Merle Juschka)

21 април (петок) 17:00 ч.
СИН САФИР
(Saphirblau)
Игран филм, Германија
2014 г., 116 мин., колор, ДСП
Режија: Феликс Фушстејнер, Карина Шоде(Felix Fuchssteiner, Katharina Schöde)
Сценарио: Карина Шоде (Katharina Schöde)
Улоги: Јозефине Преус, Флориан Бартоломаи, Карл Валтер Спрунгала (Josefine Preuß, Florian Bartholomäi, Karl Walter Sprungala)

21 април (петок) 19:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

22 април (сабота) 13:00 ч.
САМИ ПРОТИВ ВРЕМЕТО
(Allein gegen die Zeit)
Игран филм, Германија
2016 г., 88 мин., колор, ДСП
Режија: Кристијан Теде (Christian Theede)
Сценарио: Михаил Демут, Цејлан Јилдирим (Michael Demuth, Ceylan Yildirim)
Улоги: Јанина Фауц, Стефани Амрел, Тими Тринкс (Janina Fautz, Stephanie Amarell, Timmi Trinks)

22 април (сабота) 15:00 ч.
СИН САФИР
(Saphirblau)
Игран филм, Германија
2014 г., 116 мин., колор, ДСП
Режија: Феликс Фушстејнер, Карина Шоде(Felix Fuchssteiner, Katharina Schöde)
Сценарио: Карина Шоде (Katharina Schöde)
Улоги: Јозефине Преус, Флориан Бартоломаи, Карл Валтер Спрунгала (Josefine Preuß, Florian Bartholomäi, Karl Walter Sprungala)

22 април (сабота) 17:00 ч.
ОФЛАЈН – ЖИВОТОТ НЕ Е БОНУС НИВО
(Offline - Das Leben ist kein Bonuslevel)
Игран филм, Германија
2016 г., 90 мин., колор, ХД
Режија: Флориан Шнел (Florian Schnell)
Сценарио: Јан Конауер, Флориан Шнел (Jan Cronauer, Florian Schnell)
Улоги: Угур Екероглу, Мала Емде, Мориц Јан (Ugur Ekeroglu, Mala Emde, Moritz Jahn)

22 април (сабота) 19:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

23 април (недела) 17:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

23 април (недела) 19:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

23 април (недела) 21:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

24 април (понеделник) 13:00 ч.
РАФИ
(Rettet Raffi!)
Игран филм, Германија
2015 г., 97 мин., колор, ХД
Режија:Аренд Агте (Arend Agthe)
Сценарио: Аренд Агде, Бетина Каупфер (Arend Agthe, Bettina Kupfer)
Улоги:Николаус вон дер Реке, Софи Линденберг, Хенриерте Хајнце (Nicolaus von der Recke, Sophie Lindenberg, Henriette Heinze)

24 април (понеделник) 19:00 ч.
САМИ ПРОТИВ ВРЕМЕТО
(Allein gegen die Zeit)
Игран филм, Германија
2016 г., 88 мин., колор, ДСП
Режија: Кристијан Теде (Christian Theede)
Сценарио: Михаил Демут, Цејлан Јилдирим (Michael Demuth, Ceylan Yildirim)
Улоги: Јанина Фауц, Стефани Амрел, Тими Тринкс (Janina Fautz, Stephanie Amarell, Timmi Trinks)

24 април (понеделник) 21:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

25 април (вторник) 13:00 ч.
РИКИ
(Ricky - normal war gestern)
Игран филм, Германија
2014 г., 88 мин., колор, ХД
Режија: Каи С. Пиек (Kai S. Pieck)
Сценарио: Ханс Клуг (Hannes Klug)
Улоги: Рафаел Каул, Јордан Елиот Двајер, Мерле Јашучка (Rafael Kaul, Jordan Elliot Dwyer, Merle Juschka)

25 април (вторник) 17:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

25 април (вторник) 19:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

25 април (вторник) 21:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

26 април (среда) 13:00 ч.
ОФЛАЈН – ЖИВОТОТ НЕ Е БОНУС НИВО
(Offline - Das Leben ist kein Bonuslevel)
Игран филм, Германија
2016 г., 90 мин., колор, ХД
Режија: Флориан Шнел (Florian Schnell)
Сценарио: Јан Конауер, Флориан Шнел (Jan Cronauer, Florian Schnell)
Улоги: Угур Екероглу, Мала Емде, Мориц Јан (Ugur Ekeroglu, Mala Emde, Moritz Jahn)

26 април (среда) 17:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

26 април (среда) 19:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

26 април (среда) 21:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

27 април (четврток) 17:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

27 април (четврток) 19:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

27 април (четврток) 21:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

28 април (петок) 17:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

28 април (петок) 19:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

28 април (петок) 21:00 ч.
СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

МЕСЕЧНА ДОЗА ШВЕДСКИ ФИЛМ
29 април (сабота) 20:00 ч.
АВАЛОН
(Avalon)
Игран филм, Шведска
2011 г., 79 мин., колор, ХД
Режија: Аксел Петерсен (Axel Petersén)
Сценарио: Аксел Петерсен (Axel Petersén)
Улоги: Јоханес Брост, Петер Карлберг, Леоноре Екстранд (Johannes Brost, Peter Carlberg, Léonore Ekstrand)

30 април (недела) 20:00 ч.
АВАЛОН
(Avalon)
Игран филм, Шведска
2011 г., 79 мин., колор, ХД
Режија: Аксел Петерсен (Axel Petersén)
Сценарио: Аксел Петерсен (Axel Petersén)
Улоги: Јоханес Брост, Петер Карлберг, Леоноре Екстранд (Johannes Brost, Peter Carlberg, Léonore Ekstrand)